Zelinskij: "Přináším světlo Kristovo do války v ukrajinských zákopech"

30.01.2022

Zatímco svět se zatajeným dechem sleduje eskalaci napětí v této východoevropské zemi, otec Andrij Zelinskij, vojenský kaplan řeckokatolické církve, vypráví o svém pastoračním působení mezi vojáky, kteří se obávají rozšíření konfliktu: "I ve válce může Boží slovo zažehnout naději." Poděkování papeži Františkovi za dnes slavený Den modliteb za mír: "Cítíme hlubokou vděčnost. Teď už se necítíme sami."

P. Andrij Zelinskij SJ

Federico Piana - Vatican News

Dřevěný kříž přes neprůstřelnou vestu, bláto ze zákopů na botách, evangelium v kapse maskáčového obleku. Není snadné být vojenským kaplanem na Ukrajině, když vane prudký válečný vítr. "Naším posláním je stát při vojácích a přinášet jim kousek nebe, aby nebyla narušena jejich schopnost volit dobro, hledat pravdu, chránit spravedlnost a dokonce uvažovat o kráse," říká otec Andrij Zelinskij.

Smutek nad mezinárodním vývojem

Jezuitský kněz ukrajinské řeckokatolické církve cítí hluboký zármutek nad bouří, která se odehrává v srdcích mladých mužů s puškami, vyděšených eskalací napětí na východní hranici země. Od začátku prvních ozbrojených střetů v roce 2014 se snaží přinášet útěchu a lásku do nejvíce postižených oblastí, jako jsou Pisky, Scerokino, Avdijivka a Vodiane. "Za osm let jsme přišli o 14 000 lidí. To lze skutečně nazvat hybridní válkou, válkou, která ve skutečnosti již probíhá, ale kterou mnozí chtěli ignorovat," vysvětluje otec Zelinskyy.

Naslouchání v zákopech

Existuje výsadní pozorovatelna, z níž může otec Zelinskyy lépe pochopit skutečnou hodnotu lidského života: zákopy. Příkopy, které ukrajinští vojáci vykopali, aby se ubránili nepřátelským útokům, jsou vzácnými místy, odkud lze prozkoumat hlubiny lidského srdce. "Postupem času," říká vojenský kaplan, "jsem pochopil, že neexistuje jednoduchá odpověď pro ty, kteří ztratili bratra, přítele, kamaráda v konfliktu, který svět nevidí. Je třeba umět naslouchat a snažit se, aby se s nimi Pán pokoje setkal prostřednictvím společné modlitby."

Pomoc i pro rodiny

Obavy z rozšíření konfliktu přiměly ukrajinskou řeckokatolickou církev zintenzivnit pomoc rodinám vojáků a poskytovat jim materiální i duchovní pomoc. Matky, které ztratily dítě, například sdílejí svůj zármutek prostřednictvím modlitebních setkání, zatímco děti, které v boji přišly o otce, jsou zapojeny do chvil volného času a rekreace. "Víra," říká otec Zelinskyy, "pomáhá lidem najít cestu v temnotě násilí. I ve válce může Boží slovo rozsvítit světlo naděje."

Vděčnost za papežův zásah

Rodiny vojáků i vojáci samotní poděkovali papeži Františkovi za jeho silné výzvy k míru, z nichž poslední zazněla minulou neděli v promluvě po polední modlitbě, během níž papež také vyhlásil den modliteb za mír, který je naplánován na dnešek, středu 26. ledna. Sám vojenský kaplan řekl: "Cítíme hlubokou vděčnost za vše, co papež dělá pro Ukrajinu. Uvědomili jsme si, že nejsme sami, a to v nás vyvolává bohaté a hluboké emoce. Všichni se musíme společně se Svatým otcem modlit za mír nejen pro naši zemi, ale pro celý svět a pro každé lidské srdce."

(vac)