Umělá inteligence: Abrahámovská náboženství podepíší ve Vatikánu dokument

08.01.2023

Dne 10. ledna se v Letohrádku Pia IV. uskuteční slavnostní událost "Etika umělé inteligence: Abrahamovský závazek k Římské výzvě". Mons. Paglia, předseda Papežské akademie pro život, doprovodí vrchního rabína Eliezera Simhu Weisze a šejka Abdalláha bin Bayyaha při oficiálním podpisu dokumentu.

Vatican News

Tři zástupci tří abrahámovských náboženství podepíší Římskou výzvu k etice umělé inteligence, dokument vytvořený v rámci Papežské akademie pro život a vydaný nadací RenAIssance na podporu "algoretického" neboli etického rozvoje umělé inteligence. Akce se uskuteční 10. ledna ve Vatikánu pod hlavičkou "Etika umělé inteligence: Abrahamovský závazek k Římské výzvě".

Mons. Vincenzo Paglia, předseda Papežské akademie pro život a hlavní promotor výzvy od února 2020, doprovodí při oficiálním podpisu dokumentu vrchního rabína Eliezera Simha Weisze (člena Rady vrchního rabinátu Izraele) a šejka Abdallaha bin Bayyaha (předsedu Mírového fóra v Abú Dhabí a předsedu emirátské Rady pro Fatvu Šaría). Slavnostního podpisu mezináboženského dokumentu, který je naplánován na dopoledne, se zúčastní také první signatáři Římské výzvy, kteří obnoví svůj závazek v tomto směru: Brad Smith (prezident společnosti Microsoft), Dario Gil (globální viceprezident IBM) a Maximo Torero Cullen (hlavní ekonom FAO).

Slavnosti bude předcházet úvodní zamyšlení nad naléhavostí algoretiky, které přednese otec Paolo Benanti, mimořádný profesor etiky technologií na Papežské gregoriánské univerzitě a vědecký ředitel nadace RenAIssance. Po papežské audienci vystoupí v odpoledních hodinách odborní řečníci na dané téma: Profesorka Ana Palacio, bývalá ministryně zahraničních věcí Španělska; profesor Mario Rasetti, emeritní profesor teoretické fyziky na Polytechnické univerzitě v Turíně a předseda vědeckého výboru CENTAI; Dr. Hamza Yusuf, prezident Zaytuna College v Berkeley v Kalifornii; profesor Aviad Hacohen, prezident Akademického centra pro právo a vědu v Hod HaSharon v Izraeli, bývalý děkan právnické fakulty; profesor Sebastiano Maffettone, ředitel Ethos na univerzitě LUISS Guido Carli v Římě.