"Trvale ukončete sankce proti zemětřesením postižené Sýrii", žádá františkán

12.02.2023

V době, kdy USA oznámily, že dočasně ruší sankce na pomoc Sýrii po dvou ničivých zemětřeseních, vyzývá otec Firas Lufti k jejich trvalému zrušení a popisuje práci, kterou církev vykonává v Aleppu na pomoc lidem, kteří kvůli katastrofě zůstali na ulici.

Joseph Tulloch a Andrea De Angelis - Vatican News

V pátek vláda Spojených států oznámila rozhodnutí zrušit sankce na pomoc Sýrii na dobu 180 dní, a to v reakci na katastrofální zemětřesení, které tuto zemi spolu se sousedním Tureckem zpustošilo.

V rozhovoru s Andreou De Angelis z Vatican News vyzval syrský františkán P. Firas Lufti k trvalému zrušení sankcí.

V průběhu rozhovoru hovořil také o práci, kterou františkáni vykonávají v Aleppu na pomoc obětem zemětřesení, a zdůraznil rozsah utrpení v zemi.

Zrušení sankcí vůči Sýrii

Páter Lufti uvítal zprávu, oznámenou v pátek, že vláda Spojených států dočasně ruší sankce vůči Sýrii, aby umožnila přísun pomoci do postižených oblastí.

Zdůraznil však, že to samo o sobě nestačí: "Doufám," řekl, "že sankce budou zrušeny natrvalo, a ne jen na 180 dní."

Tváří v tvář tak obrovské potřebě, zdůraznil, "je úloha vlád ústřední a krátkodobé iniciativy nestačí".

Výzvou k trvalému ukončení mezinárodních sankcí vůči Sýrii se otec Lufti připojil k hlasům dalších církevních představitelů.

V úterý hlavy tří hlavních církví v Sýrii - patriarchové řeckokatolické, antiochijské řeckopravoslavné a syrskokatolické církve - zveřejnili dopis vyzývající k okamžitému ukončení všech sankcí.

Mezinárodní společenství, zdůraznil otec Lufti, má povinnost "podívat se na naši realitu zpříma, a ne ji pouze předstírat, že ji vidí, jako tomu bylo v minulosti. Doufáme, že nezůstaneme vůči Sýrii lhostejní, že dokážeme dát zemi a Syřanům, kteří v ní zůstali, skutečnou, opravdovou naději."

Bratři v první linii

P. Lufti hovořil také o práci, kterou františkáni v Sýrii vykonávají na pomoc obětem zemětřesení.

Řekl, že bezprostředně po zemětřesení, které udeřilo v noci, se mnoho lidí uchýlilo do aleppských kostelů.

Protože jejich domovy byly buď zničeny, nebo se do nich nedalo bezpečně vrátit, museli tam zůstat. Františkáni mají v Aleppu tři budovy, řekl otec Lufti, a v současné době v nich bydlí asi 2 500 lidí.

Situace těchto rodin je zoufalá, pokračoval: "Mluvíme o 2500 lidech, kteří utekli ze svých domovů jen v pyžamech. Co potřebují? Prakticky všechno."

Rozsah utrpení

Je důležité si uvědomit, že zemětřesení není izolovanou záležitostí, zdůraznil otec Lufti.

"Prožíváme tragédii, velkou tragédii: tragédii dvanáctileté války. Jedná se o kumulaci utrpení, nouze a extrémní potřeby pomoci."

Situaci podle něj ještě zhoršuje krutá zima: "Opravdu je cítit zima, teploty jsou pod nulou a nyní se netopí. Toto jsou první nezbytnosti: nafta, elektřina. Jsou to potřeby pro ty, kteří už v posledních letech zaplatili vysokou cenu kvůli válce, tragédii, k níž se nyní přidalo ještě zemětřesení."

zdroj: www.vaticannews.va/cs