Svěcení žen by nemělo být ústředním bodem synody, říká skandinávský kardinál

17.09.2023

Zdroj: cirkev.cz

Nejvyšší představitel skandinávské církve věří, že role žen v církvi bude jedním z hlavních bodů nadcházejícího synodálního shromáždění o synodalitě, ale zároveň doufá, že rozhovor nezabředne do otázky, zda církev může světit ženy.

"Bylo by velmi frustrující, kdyby se diskuse omezila na tuto otázku, která nemůže vést dál, protože kněžská služba je v katolické a pravoslavné nauce vyhrazena mužům," řekl kardinál Anders Arborelius, ordinář stockholmské arcidiecéze, v rozhovoru pro National Catholic Reporter zveřejněném 13. září.

Arborelius, který se v roce 2017 stal vůbec prvním kardinálem ze Skandinávie a v roce 2022 se stal členem Dikasteria pro biskupy, bude jedním z více než 360 hlasujících účastníků říjnové synody. Shromáždění, které se bude konat od 4. do 29. října a po němž bude následovat druhé shromáždění v říjnu 2024, je zaměřeno na to, jak může církev lépe zapojit své členy do svého života a poslání.

Nezpůsobilost církve světit ženy, která je v některých médiích často falešně prezentována jako "zákaz", potvrdil v roce 1994 papež Jan Pavel II., který v Ordinatio Sacerdotalis napsal, že církev nemá žádnou pravomoc udělovat kněžské svěcení ženám, a že tento úsudek mají s konečnou platností zastávat všichni věřící církve.

To opakovaně potvrdil také papež František, který v listopadu 2016 prohlásil, že učení Jana Pavla II. je v této otázce jasným a konečným slovem. V roce 2022 uvedl Svatý otec pro časopis America, že skutečnost, že ženy nemohou vstoupit do kněžské služby, neznamená, že by církev neměla pokračovat v rozšiřování účasti žen v církevním životě.

Podobně se kardinál Arborelius vyjádřil i v rozhovoru pro National Catholic Reporter, který poskytl během své srpnové návštěvy Spojených států, kde se účastnil ekumenického dialogu o svaté Terezii z Lisieux. "Je nesmírně důležité najít více možností, jak se ženy mohou podílet na evangelizační práci na různých úrovních," a dodal: "Zároveň je nutné vidět, že existují i jiné cesty než kněžská služba."

Zdroj: CNA