Poutníci předali papeži dar od českých sklářů s upomínkou na sv. Václava

02.10.2022

Milena Davídková                                                                                                1.října 2022

Svatováclavské oslavy začaly ve středu 28. září 2022 v Římě účastí českých poutníků na generální audienci s papežem Františkem. Hlavě katolické církve přivezli dar od českých sklářů, který připomíná sv. Václava, patrona české země. Po audienci mu ho předal litoměřický biskup Jan Baxant. Oslavy českého patrona sv. Václava pořádají Češi v Římě každoročně, ty letošní jsou spojené s českým předsednictvím v Radě Evropské unie.

Papež František obdržel z rukou biskupa Baxanta křišťálovou plaketu, vytvořenou Jiřím Pačinkem, s úlomky zlaté slídy. Plaketa je dekorována rytinou Svatého Václava v podání uměleckého rytce Arna Čančíka a gravíra Tomáše Zimla a nese nápis: Svatý Václave, vévodo české země, nedej zahynouti nám, ni budoucím. Objekt dále nese znak Diecéze litoměřické a podpis pana biskupa Jana Baxanta. "Svatému otci jsem teď při generální audienci dal český křišťál z naší diecéze připomínající sv. Václava a k tomu knihu Legenda sv. Ludmily," komentoval setkání s papežem pro ČTK Baxant.

Ve středu odpoledne litoměřický biskup sloužil u příležitosti svátku sv. Václava ve Vatikánu národní mši, ve čtvrtek se zúčastnil i provedení oratoria Nádech věčnosti, které vzniklo k loňskému 1100. výročí mučednické smrti sv. Ludmily. Osobnosti obou světců jsou podle něj důležité i ve chvíli, kdy Česko předsedá EU, neboť představují hodnoty významné pro lidské společenství obecně.

"Dívám se na sv. Václava a sv. Ludmilu jako na dvojici, která nám může leccos napovědět. Sv. Václav by neexistoval bez sv. Ludmily, je to babička a vnuk. Kombinace starší generace s mladou generací, propojit, ne oddělit generace od sebe, propojit lidi dohromady... na začátku EU byli skuteční křesťané, kteří propagovali tyto hodnoty. Má-li mít EU šťastnou perspektivu, nemůžeme pominout důraz na hledání a formování takových lidí, kteří by byli skutečnými osobnostmi, podobně jako jimi byla sv. Ludmila a sv. Václav," řekl biskup Baxant.

Skláři Pačinek Glass vytvořili také dar pro české velvyslanectví ve Vatikánu, a to skleněný objekt v podobě svatováclavské přilbice. Ti jsou autorem také křišťálové relikviáře sv. Zdislavy, který přivezli papeži loni. "Když nás letos biskup Baxant oslovil, jestli bychom nechtěli na naši práci s relikviářem navázat, odpověděli jsme ano a řekli jsme si, že vytvoříme skleněný objekt, který bude symbolizovat sv. Václava. Svatováclavská koruna nám spíše připomínala Karla IV., a rozhodli jsme se jít do tvorby křišťálové přilbice sv. Václava," řekl dnes ČTK umělecký producent skláren David Sobotka.

"Kombinujeme stejně jako v případě sv. Zdislavy takzvanou huťařinu, hutní ruční tvarování skla a gravírování. Objekt je kombinací foukaného skla, které představuje korpus přilbice, ta leží na liturgickém polštáři vyrobeném z červeného skla jako barvy mučednické," popsal objekt, který vznikl jako oficiální dar pro velvyslanectví ČR ve Vatikánu. "Souběžně s přilbicí jsme vytvořili plaketu v podobě křišťálového bloku s rytinou sv. Václava, kterou ztvárnil rytec Arno Čančík. To je dar, který pan biskup Baxant předal do rukou papeže Františka," řekl Sobotka.

Skleněnou přilbici v úterý převzal velvyslanec ČR ve Vatikánu Václav Kolaja. "Za sebe mohu říci, že si jejich daru moc vážím, a věřím, že bude mít vždy čestné místo na našem velvyslanectví při Svatém stolci," řekl ČTK Kolaja.

Svatováclavská železná přilbice z 10. století je jednou z nejvzácnějších českých památek. Je spjatá s postavou patrona českých zemí, kterému podle legendy patřila. Přilba s křížem je známa z typických zobrazení sv. Václava a spolu s dalšími částmi svatováclavské zbroje je součástí svatovítského pokladu.

Zdroj: ČTK (redakčně upraveno). Foto a video: Milena Davídková