Patriarcha Kyrill řekl, že chce přispět k uzavření míru na Ukrajině

21.10.2022

Autor:Eva Svobodová                                                                            Zdroj:cirkev.cz

Moskevský patriarcha Kyrill se tento týden setkal s generálním sekretářem Světové rady církví (SRC) Ioanem Saucou. K jejich vzájemnému jednání došlo v Moskvě v pondělí, přičemž se ho zúčastnili také další zástupci SRC a Ruské pravoslavné církve. Ta totiž patří mezi bezmála 350 církví z celého světa sdružených v SRC a je jedním z nejdůležitějších členů této organizace.

Foto: Wikimedia Commons

Podle obou stran byla pozornost věnována současným "složitým mezinárodním vztahům", které ovlivňují i vztahy mezi křesťanskými denominacemi. Sauca i patriarcha se vzájemně ujistili, že v kontextu probíhajících bojů na Ukrajině chtějí přispět k mírovému řešení. "Stále mám naději, že jako církve musíme jít nad rámec logiky a zájmů politiků a pracovat pro spravedlivý mír," uvedla hlava ruské ortodoxní církve. Náboženští představitelé by podle Kyrilla v žádném případě neměli "přilévat olej do ohně, ale dělat vše, co je v jejich silách, aby ho uhasili". Řekl také, že krveprolití a ničení lze zabránit pouze prostřednictvím dialogu.
Patriarcha Moskvy a vší Rusi je nicméně významným spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, a to i v jeho současném válečném úsilí. Koncem září například Kyrill oznámil, že ruští vojáci, kteří v bojích na Ukrajině padnou, tím budou očištěni ze všech hříchů.
Ohledně těchto a dalších kontroverzních výroků o válce nyní ruská delegace uvedla, že byly vytrženy z kontextu.

Zdroj: Kathpress