Papež objal devadesátiletou řeholnici, která zasvětila život africkým matkám a dětem

02.07.2023

Zdroj:Vatican News                                                                                           2. 7. 2023, 6.23

Mamá Maria, jak sestře Marii Concettě Esu říkají lidé v Africe, o sobě mluví nerada. "Nemám žádné zásluhy, všechno dělá Boží milost," říká se svěžestí svých 89 let, z nichž 64 strávila v Africe, kde pomáhá matkám přivádět děti na svět. Do důchodu z misie se nechystá. "A proč bych měla? Je to můj život!"

Foto: Vatican Media

Sám papež František jí obnovil tento mandát ve čtvrtek 29. června ve vatikánské bazilice na slavnost svatých Petra a Pavla. Před mší ji viděl v první řadě a pokynul jí, aby přistoupila. Svatý otec se nerozmýšlel a povzbudil Matku Marii, aby pokračovala ve své službě pro život. Byl si jistý, že bude souhlasit. A nemýlil se. S růžencem vpleteným do prstů poklekla před papežem a přijala jeho objetí a požehnání.

Mamá Maria, řeholnice z kongregace Dcer svatého Josefa z Genoni, původem ze Sardinie, se s Františkem poprvé setkala v roce 2015 v Bangui, hlavním městě Středoafrické republiky. A poté ještě několikrát, naposledy letos 2. února na apoštolské nunciatuře v Kinshase během papežovy apoštolské cesty do Konžské demokratické republiky. A 27. března 2019 na Svatopetrském náměstí při generální audienci převzala z rukou papeže Františka vyznamenání Pro Ecclesia et Pontifice.

"V Africe jsem od roku 1959, bylo mi 25 let, snažím se přinášet lásku a mír, zejména matkám a dětem, které potkávám." Až do roku 2014 počítala sestra Maria děti, kterým pomohla na svět, je to úctyhodný počet: 33 777! Pak nechala statistiky být. "Vydala jsem život za Afriku a přála bych si zavřít oči v této zemi mezi svými lidmi. Matkami, kterým jsem pomáhala a dětmi, které jsem viděla přicházet na svět a vyrůstat."

Setkání papeže Františka se sestrou Marií Concettou Esu ve znamení oslavy svatých Petra a Pavla je duchovně spojeno s jiným objetím. Ve stejný den v roce 1997 a téměř na stejném místě ve Vatikánské bazilice se Jan Pavel II. setkal s Matkou Terezou z Kalkaty a povzbudil ji k obnovení jejího poslání mezi nejchudšími.

Redakčně upraveno