Nový mediální projekt českých a slovenských jezuitů prakticky pomáhá k modlitbě

02.04.2023

Nepozornost při modlitbě a umění být v přítomnosti. Tomu se věnuje mediální projekt Cesta k Bohu, který nabízejí jezuité z České a Slovenské republiky na svém Youtube kanálu Jezuitou Dnes.

Jitka Uhnavá - Radio Proglas

Nový mediální projekt, který prakticky pomáhá v modlitbě, nabízejí jezuité na svém Youtube kanálu Jezuitou Dnes. Cyklus vzdělávacích videí se jmenuje Cesta k Bohu a stojí za ním Roman Florek působící v Olomouci a Pavel Banďouch, který o tomto projektu mluvil na Proglasu.

Hlavním impulzem byla podle tvůrců jejich zkušenost s duchovními cvičeními a duchovním doprovázením. "Obecně řečeno se dá říci, že v dnešní době máme hodně informací, ale to, co jsme zapomněli, je vlastně to, co by nám mělo být asi úplně nejvlastnější. Jako bychom měli obtíže s vnímáním a s tím jenom tak být. Velkou pomůckou je k tomu i něco tak zdánlivě obyčejného, jako je třeba náš dech, takže tomuto tématu bude věnováno několik dílů," popsal Banďouch myšlenku, která za vznikem série stála.

Koncept několikaminutových videí je jednoduchý. Po liturgickém úvodu už následuje samotné cvičení nebo návod, jak se lépe soustředit na modlitbu nebo ji lépe prožít. "Jednotlivými cvičeními provází především jezuité nejenom z Čech, ale i ze Slovenska. Můžete se ale těšit i na příspěvek od jedné z žen, jež doprovází duchovní cvičení v kolínském klášteře", přiblížil lektory a obsah videí Banďouch.

První video z cyklu je už ke zhlédnutí na youtube kanálu Jezuitou Dnes. Příspěvky se ale budou dát poslechnout i jako audio na aplikaci Spotify. "Zatím máme nachystáno pět už natočených videí, ale vzhledem k celkem pozitivnímu ohlasu nejspíš přidáme další," uvedl.

Projekt Cesta k Bohu není prvním počinem, který jezuité na svém youtubovém kanále prezentují. "Cesta k Bohu navazuje na naše dřívější mediální projekty, ať už to je třeba aplikace Ignaciánský examen, která slouží jako pomůcka pro nacházení Boha v naší každodennosti, nebo série bodů k meditaci Dýchej slovo," popsal Banďouch. Série Dýchej slovo, je také dostupná ke zhlédnutí na Youtube.