Krev sv. Januaria letos již potřetí zkapalněla

19.12.2021

Krev svatého Januaria zkapalněla ve čtvrtek po dni intenzivních modliteb v italské Neapoli. Noviny Il Messaggero uvedly, že k zázraku došlo 16. prosince večer.

Publikováno: 17. 12. 2021 15:00

Foto: Relikviář sv. Januaria, CNA

"Po celém dni modliteb a neustálého zpěvu prastaré písně 'příbuzných' svatého Januaria, kteří od dnešního rána vzývají rozpuštění tuhé krevní sraženiny, se v 17:59 odehrál zázrak svatého Januaria," uvedlo na své facebookové stránce Muzeum pokladu San Gennaro.

Během zázraku se ze zaschlé červeně zbarvené hmoty na jedné straně relikviáře stala krev, která pokryla celou sklenici. V místní tradici totiž selhání zkapalnění krve signalizuje válku, hladomor, nemoc nebo jinou katastrofu. Údajný zázrak je místně známý a uznávaný, i když se mu ještě nedostalo oficiálního církevního uznání. Zkapalňování se tradičně děje nejméně třikrát ročně: 19. září, svátek sv. Januaria, na první květnovou sobotu a 16. prosince na výročí erupce nedalekého Vesuvu v roce 1631.

Krev biskupa ze třetího století, obsažená v kruhové zapečetěné lahvičce, zkapalněla letos v květnu i září, ale v prosinci 2020 svůj stav nezměnila.

Kosti a krev svatého Januaria - italsky San Gennaro - jsou uchovány jako relikvie v neapolské katedrále. Předpokládá se, že biskup z jihoitalského města byl umučen během Diokleciánova pronásledování. 16. prosince si připomínáme výročí zachování Neapole po erupci Vesuvu v roce 1631. Místní obyvatelé připisovali světci zásluhy za jejich záchranu.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku:TS ČBK