Dokumentární cyklus filmů: Poutní místa severních Čech

27.02.2021

Milena Davídková                                                                    7.ledna 2021

Regionální muzeum v Teplicích přináší sérii dokumentů o mariánských poutních místech na severu Čech. Devět dokumentárních filmů vznikalo dva roky a mapují místa výjimečná nejen historicky, ale i duchovně. Postupně vám každý čtvrtek budou odkrývat jedno z unikátních poutních míst našeho kraje. Každé z nich je něčím zvláštní, něčím výjimečné, každé má svou specifickou historii. Všechna, ale tvoří jedinečné kulturní a duchovní dědictví, jež přežilo nelehké časy a stojí za to je poznat. V jednotlivých dílech, které budou vždy ve čtvrtek v premiéře sdíleny přes Youtube kanál a také zde na stránkách diecéze, navštívíme postupně Jeníkov, Cínovec, Bohosudov, Křešice, Liběšice, Dolní Ročov, Květnov, Filipov a Trmice. 

Upoutávka:        


9. díl dokumentárního cyklu Poutní místa severních Čech - Trmice

Devátý díl ze série dokumentů o mariánských poutních místech na severu Čech. Poslední zastávkou našeho putování jsou Trmice u Ústí nad Labem. Toto poutní místo má hned několik zvláštností - ať už se jedná o milostnou sochu Panny Marie, která se v kostele Narození Panny Marie nachází hned dvakrát nebo o nedávnou záchranu samotného kostela. Více se dozvíte v tomto videu.


8. díl dokumentárního cyklu Poutní místa severních Čech - Dolní Ročov

Osmý díl ze série dokumentů o mariánských poutních místech na severu Čech. Cílem poutníků směřujících do Dolního Ročova je 1,5 metru vysoká gotická socha Panny Marie Področovské z konce 14. století. Nachází se v bývalém klášterním augustiniánském kostele Nanebevzetí Panny Marie, na jehož barokní přestavbě se podíleli největší architekti své doby, jako Jan Blažej Santini nebo Kilián Ignác Dienzenhofer. Více informací o tomto jedinečném poutním místě, silně poznamenaném minulým režimem, se dozvíte v tomto videu. 

Křešice - Poutní místa severních Čech

Sedmý díl ze série dokumentů o mariánských poutních místech na severu Čech. Obec Křešice se nachází 7 kilometrů od Litoměřic, v těsné blízkosti řeky Labe. Mariánská úcta se zde váže ke kopii obrazu Panny Marie Pasovské, ale zázračnou moc k uzdravení má také místní studánka. K prvnímu uzdravení zde došlo v roce 1697. Jak v současnosti vypadá křešické mariánské procesí nebo odkud až přijíždějí věřící navštívit toto místo, se dozvíte ve videu.


Liběšice - Poutní místa severních Čech

Šestý díl ze série dokumentů o mariánských poutních místech na severu Čech. Liběšice u Žatce leží v malebné krajině uprostřed chmelnic. V roce 1743 došlo ke zjevení Panny Marie v nedalekém Klučku, kdy se při vroucné prosbě k ní zachránil tonoucí sedlák a jeho syn i s povozem. Po této události byla soška Panny Marie přenesena z Klučku do Liběšic a ty se staly tak cílem mnoha poutníků. Severní Čechy byly však v době socialismu zvláště postiženy likvidací církevních památek a tradic. Přežila zde tradice mariánských poutí? A jak vypadá poutní místo v dnešní době? To se dozvíte v tomto videu. 

Filipov - Poutní místa severních Čech

Pátý díl ze série dokumentů o mariánských poutních místech na severu Čech. Filipov patří k nejmladším poutním místům na severu Čech. Slavnost se zde koná v neobvyklou roční i denní dobu a je zahalena do magické noční atmosféry. Samotná mše začíná totiž již ve 4 hodiny ráno 13. ledna. Nemalá část poutníků přichází ze 12 km vzdáleného Šluknova nebo 5 kilometrů vzdáleného Rumburku. Na památku zdejší události byla místním varhaníkem Eduardem Jarschlem zkomponována chrámová skladba, která se v bazilice hraje dodnes. K jaké události se poutní mše vztahuje a jaká je historie zdejšího mariánského poutního místa se můžete dozvědět ve videu.

Květnov - Poutní místa severních Čech

Čtvrtý díl ze série dokumentů o mariánských poutních místech na severu Čech. Květnov je jedno z nejstarších poutních míst na severu Čech a podle legendy zde kaplička stála již ve 14. století. V kostelním areálu se nachází také pramen, který měl uzdravující účinky. Ústředním bodem poutní tradice je dřevěná socha Panny Marie v Naději, která je svým provedením poměrně neobvyklá. V čem je její výjimečnost nebo jaká je historie květnovského poutního místa se dozvíte ve videu.

Bohosudov - Poutní místa severních Čech

Třetí díl ze série dokumentů o mariánských poutních místech na severu Čech. Rozsáhlý poutní areál bohosudovské baziliky Panny Marie Sedmibolestné z roku 1714 je snad ještě více než pro místní významný pro Lužické Srby. Ti každý rok již několik staletí podnikají pěší pouť k místní sošce Bolestné Panny Marie. Co je k pouti vede a kdo jsou Lužičtí Srbové se dozvíte ve videu. 

2. díl dokumentárního cyklu Poutní místa severních Čech - Cínovec

Druhý díl ze série dokumentů o mariánských poutních místech na severu Čech vás nechá nahlédnout do historie i současnosti kostela na Cínovci. Hranice mezi Saskem a Českem byla ustanovena v roce 1437 a vedla středem obce. Jako symbol spojení obou stran byl v roce 1537 vysazen Hraniční buk a o 200 let později byl postaven kostel Nanebevzetí Panny Marie.   


Jeníkov - Poutní místa severních Čech

Autor: Regionální muzeum v Teplicích