Zemřel kněz Josef Mixa, sekretář kardinála Tomáška

27.10.2019

KARLOVY VARY - Dnes v 16:15 zemřel ve věku 94 let kněz Josef Mixa, informoval o tom na Twitteru plzeňský biskup Tomáš Holub.

P. Josef Mixa Autor: Pametnaroda.cz

"Před chvílí zemřel Otec Josef Mixa, úžasný a statečný kněz naší diecéze. Děkuji všem, kteří mu v posledních okamžicích jeho pozemského putování byli nablízku. Otče Josefe, přimlouvejte se tam nahoře za nás," napsal Holub.

Josef Mixa se narodil 8. srpna 1925 v Praze. Vystudoval Vysokou školu obchodní v Praze se zaměřením na zahraniční obchod a pracoval u komunálního podniku Autoopravny a posléze u Pozemních staveb. Do kněžského semináře byl po předchozím odmítnutí přijat až v roce 1961. Vysvěcen na kněze byl 27. června 1965 v Litoměřicích.

Od března roku 1968 až do podzimu 1973 působil jako sekretář biskupa a pozdějšího kardinála Františka Tomáška. Začátkem 70. let kolem sebe v kostele sv. Jana Nepomuckého na pražských Hradčanech shromažďoval velké živé společenství s účastí mnoha aktivistů tzv. podzemní církve a disentu.

V rámci komunistické perzekuce byl v říjnu 1973 přeložen do vesnice Stanovice u Karlových Varů. Po Sametové revoluci působil do roku 1996 jako děkan hlavního kostela v Karlových Varech.

Dne 7. srpna 2015 mu kardinál Dominik Duka udělil stříbrnou svatovojtěšskou medaili.