Vatikán: Konference hodnotí dopad technologií na společnost

02.05.2018

Třídenní mezinárodní konference nazvaná "Unite to Cure. A Global Health Care Initiative" se zabývá dopadem nových technologií na společnost a kulturu. Konference organizovaná Papežskou radou pro kulturu se koná již počtvrté za účasti předních odborníků v oblasti zdraví, médií, zábavního a technologického průmyslu.

Na konferenci "Unite to Cure. A Global Health Care Initiative" jsou rovněž zastoupeni náboženské organizace a zástupci vlád různých zemí, aby společně zhodnotili úlohu umělé inteligence, virtuální reality a rozsáhlých datových souborů (big data) v poskytování zdravotní péče a diskutovali o tom, jak lze technologie využít k rozšíření přístupu zdravotní péče v rozvojových zemích. Zítra v sobotu ráno se také setká papež František se všemi účastníky konference.

O některých tématech konference promluvil David Pearce, který je výkonným viceprezidentem výzkumu ve společnosti Sanford Health, která patří mezi největší poskytovatele zdravotní péče ve Spojených státech. Profesor Pierce vysvětlil, že se zabývá především výzkumem vzácných onemocnění u dětí a že supervizuje všechny klinické studie a základní výzkum v organizaci.
"Výzkum je cesta vpřed - budoucí léčba je předmětem našeho výzkumu - a také hledání způsobu, jak ji skutečně využít a implementovat v systému zdravotnictví," řekl Pierce. Profesor Pierce popisuje lékařský výzkum jako týmový sport: "Výzkum je týmový sport, léčení lidí je týmový sport! Jsme tady proto, abychom mohli budovat partnerství a spolupracovat, učit se od druhých a možná i učit ostatní."

Podle profesora Pierce je velké štěstí, že vzácné nemoci jsou skutečně vzácné, což ale na druhou stranu znamená, že je velmi těžké pracovat na onemocněních, která postihují jen několik pacientů.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News)

                                                         Autor článku: Tomáš Tetiva