Václav Kolaja nastupuje v květnu do fukce velvyslance ve Vatikánu

02.05.2018

Novým velvyslancem České republiky ve Vatikánu se stal Václav Kolaja, kterému Vatikán udělil souhlas, tzv. agrément. Do funkce nastoupí 10. května a poté předá papeži Františkovi pověřovací listiny. Nahradí tak Pavla Vošalíka, který zastával funkci téměř deset let.

                    

Foto: Archiv MZV

Václav Kolaja pochází z Jižní Moravy z obce Strání. Narodil se v červnu 1971 a vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po studiích započal svoji kariéru diplomata na ministerstvu zahraničních věcí, kde pracuje již 22 let.

Nejprve pracoval v odboru diplomatického protokolu, poté v odboru politických vztahů s Evropskou unií a dále působil na zastupitelském úřadě v Londýně, na Stálém zastoupení České republiky při Evropské unii v Bruselu a dále ve Washingtonu jako vedoucí politického úseku. V roce 2009, kdy Česká republika předsedala Evropské unii, vedl pracovní skupinu Rady pro všeobecné záležitosti a koordinoval vztahy s Evropským parlamentem. V Černínském paláci zastával také pozici koordinátora kybernetické bezpečnosti. V červnu 2016 byl Mgr. Václav Kolaja jmenován za KDU-ČSL do funkce politického náměstka tehdejšího ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD)a z této funkce byl odvolán ke dni 31.12.2017.

Pan Václav Kolaja hovoří anglicky, německy a rusky.

(Zdroj: ČTK, MZV)