Summit o ochraně nezletilých ve Vatikánu pokračuje druhým dnem

22.02.2019

22. 02. 2019

Papež František zahájil opět společnou modlitbou druhý den setkání, které je věnované ochraně nezletilých v církvi. Hlavním tématem dnešního dne je "závazek".

Foto: Vatican Media

Ve včerejší první promluvě hovořil filipínský kardinál Luis Antonio Tagle o pastýři, který má znát bolesti svého stádce a léčit jeho rány. Mluvil o církvi jako Kristově těle hluboce zraněném sexuálními skandály jejích členů a pastýřů, kteří se provinili tím, že nedokázali odpovídajícím způsobem zareagovat. Citoval přitom z knihy Mons. Tomáše Halíka Dotkni se ran. "Kdo zavírá oči před ranami našeho světa nemá právo vyznat: Můj Pán a můj Bůh. Kristovy rány zůstávají na jeho těle i po zmrtvýchvstání a když je Ježíš ukazuje, chce oživit paměť učedníků, připomenout jim, že je nese z lásky ke konkrétním mužům a ženám, ze slitovné lásky k lidstvu."

V druhé promluvě hovořil maltský arcibiskup Charles J. Scicluna. Tento druhý sekretář Kongregace pro nauku víry je zároveň členem organizačního výboru probíhajícího summitu a má za sebou hojné zkušenosti v této problematice, naposled jako apoštolský vizitátor v kauze chilských skandálů. "Je naší posvátnou povinnost chránit a garantovat spravedlnost," řekl ve své přednášce na téma přijetí odpovědnosti. Arcibiskup Scicluna opakovaně citoval z listu Benedikta XVI. irským katolíkům, ve kterém emeritní papež vypočítává faktory, jež přispěly k aktuální krizové situaci. Jmenuje nedostatečné procedury v posuzování vhodnosti kandidátů kněžství a zasvěceného života, nedostatečnou lidskou, morální, intelektuální a duchovní formaci v seminářích a noviciátech, privilegované postavení kléru ve společnosti, nepatřičnou tendenci hájit dobré jméno církve za každou cenu a obavy ze skandálu.

Třeti promluvu ve čtvrtek odpoledne pronesl přítomným kardinál Rubén Salazar Gómez z Kolumbie. Ve svém projevu mimo jiné řekl, že fakt, že sexuální zneužívání existuje i v jiných strukturách ve společnosti nikdy nemůže omluvit to, že se tyto věci dějí v církvi,"protože to protiřečí podstatě církevního společenství a představuje obrovské pokřivení kněžského povolání, které samo o sobě musí hledat v duších dobro a ten nejvyšší konec".

První den pak účastníci pracovali ve skupinách a ukončili ho opět společnou modlitbou a svědectvím jedné z obětí sexuálního zneužívání.

Druhý den jednání - tedy pátek 22. února - je hlavním tématem "závazek". Po úvodní modlitbě a svědectví obětí promluvil kardinál Oswald Gracias z Indie. Hovořil na téma závazek v kolegiální a synodální církvi. "Žádný biskup si nemůže říci: problém zneužívání v církvi mě nezajímá, protože v mé části světa je to jiné. Všichni jsme zodpovědní za celou církev. Máme společnou odpovědnost a závazky. Musíme rozšířit náš zájem i mimo naši místní církev, přijmout všechny církve, se kterými jsme propojení."

Ve druhé promluvě zazněla slova kardinála Blase J. Cupiche z USA, který je arcbiskupem Chicagaa v letech 2008 až 2011 působil jako předseda Výboru pro ochranu dětí a mládeže Konference katolických biskupů Spojených států. "Matky a otcové nás povolali k odpovědnosti, protože prostě nedokážou pochopit, že jsme jako biskupové a řeholní představení často neviděli rozsah a škody způsobené sexuálním zneužíváním nezletilých." Podle amerického kardinála církev musí usilovat o vymýcení sexuálního zneužívání duchovních v církvi a odmítnutí klerikalismu, kultury, která často toto zneužívání podporovala.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:                                                                      Monika Klimentová