Sdružení Ackermann-Gemeinde zve na česko-německé setkání do Landshutu

12.05.2019

Občanské sdružení Ackermann-Gemeinde, které se věnuje usmíření mezi Němci, Čechy, Slezany a Slováky, zve ve dnech 1. - 4. srpna na česko-německé setkání do bavorského Landshutu. Hlavním tématem setkání je Evropa 1989 - Evropa 2019: Odvaha pro budoucnost.

Ilustrační foto: Landshut - Pixabay

Letos je tomu třicet let od sametové revoluce a pádu železné opony. Po událostech roku 1989 zavládla napjatá atmosféra plná očekávání a my jsme doufali, že rozdělení kontinentu bude navždy překonáno a že celá Evropa bude založena na úzké spolupráci stojící na svobodě a demokratických hodnotách.

I přes různé překážky a zklamání bylo dosaženo mnoha. Češi a Němci jsou již patnáct let společně v Evropské unii, například mohou cestovat bez hraničních kontrol nebo i v jiných zemích žít, studovat nebo pracovat. Mnohokrát jsme tuto příležitost využili ke společnému dialogu a setkávání se. Z toho mohlo dojít ke vzájemnému smíření a k navázání přátelství.

Může se zdát, že pozitivní nálada z roku 1989 vyprchala; že se idea Evropy ztrácí v tváří v tvář Brexitu, či nastupujícímu nacionalismu a tak přitažlivému populismu. Avšak naše zkušenosti se vzájemným dialogem a spoluprací nám v tento čas dodávají odvahu. I proto jsme pro naše česko-německé setkání zvolili motto: "Evropa 1989 - Evropa 2019: Odvaha pro budoucnost".

Landshut, město ležící na Isaru a známé svým gotickým a renesančním panorámatem, nám při našem setkání poskytne příjemné prostředí pro náš pestrý a rozmanitý program. Chceme v Landshutu získat "odvahu pro budoucnost". Naše setkání má být znamením pro aktivní a smířlivé česko-německé sousedství ve středu Evropy.

Více informací najdete zde či na programu v příloze. Uzávěrka přihlášek (viz. příloha či online na webu sdružení) je 31. května 2019.

(Zdroj: Ackermann-Gemeinde)