Představitelé státu a samosprávy ČR ve Vatikánu

17.11.2017

Ve středu 15. listopadu se česká delegace, kterou vedla I. místopředsedkyně Senátu PČR senátorka Miluše Horská, náměstek ministra zahraničních věcí ČR Václav Kolaja, primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová a primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk setkala s papežem Františkem. Přítomen byl též velvyslanec ČR u Svatého stolce Pavel Vošalík a kardinál Dominik Duka OP.

                                         Foto: Markéta Kubátová

Politiky doprovázel stočlenný sbor studentů z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži a cimbálová kapela ze Stojanova gymnázia z Velehradu.

Cesta byla uspořádána ke státnímu svátku 17. listopadu, který je v ČR Dnem boje za svobodu a demokracii. Členové delegace svojí přítomností připomněli význam mladých lidí v české novodobé historii při obraně demokracie a též vyjádřili podporu papeži Františkovi, kterému leží na srdci mladí lidé. Zvláště mladí účastníci setkání mu poděkovali za světové dny mládeže a připravovanou synodu o mladých lidech.

Představitelé delegace se pak odpoledne setkali se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem a jednali i s prefektem Dikasteria pro laiky, rodinu a život kardinálem Kevinem Josephem Farrellem. Oběma blízkým spolupracovníkům papeže projevili svou vděčnost v případě, že by František zvolil jako místo Světového dne mládeže v roce 2022 Českou republiku a Prahu. Zároveň byla vyslovena připravenost české strany zorganizovat tak velké a významné setkání mládeže.

Světové dny mládeže se konají jednou za tři roky a je pravidlo, že se střídají evropské a mimoevropské státy. Nejbližší Světový den mládeže je plánován na leden 2019 v Panamě.

(Autorka: Anna Brabcová, Sekce pro mládež ČBK)