Papež přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou

16.12.2020

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenské republiky, dnes vykonala první oficiální návštěvu u Svatého stolce. Kromě papežské audience se setkala se sekretářem pro vztahy se státy, arcibiskupem Gallagherem.

Publikováno: 14. 12. 2020 14:30

Foto: Vatican News

Navštívila rovněž slovenského kardinála Jozefa Tomka, emeritního prefekta Kongregace pro evangelizaci národů a emeritního předsedu Papežského výboru pro mezinárodní eucharistické kongresy. V odpoledních hodinách slovenská prezidentka v římské bazilice sv. Klimenta položí květiny na hrob sv. Cyrila, který je spolu se svým bratrem Metodějem považován za apoštola slovanských národů.

Zuzana Čaputová popsala návštěvu Svatého otce na svém Facebooku takto:

"Je mi ctí předat vám pozdravy od papeže Františka na Slovensko. Jsme jeho srdci blízcí, váží si nás a myslí na nás i v těchto těžkých časech. Odkazuje nám, že máme vydržet, bojovat a hlavně držet spolu. Jeho slova během našeho osobního rozhovoru byly nesmírně uklidňující. Byla to slova smíření a naděje.

Jedním z témat, o kterém jsme spolu mluvili, jsou prohlubující se rozdíly ve společnosti. Velmi oceňuji postoje papeže, který se dlouhodobě zastává chudých, sociálně slabých, lidí v nouzi. Je velkou inspirací poslouchat jeho slova o tom, jak důležitá je láska vůči každému jednomu člověku bez rozdílu.

Se Svatým otcem nás spojuje přesvědčení, že jedním z nejdůležitějších úkolů, která před námi dnes stojí, je sjednotit naše společnosti, uklidnit lidi, spojit naše země, ukázat, že v dobách opravdového ohrožení víme odložit spory, spolupracovat a vrátit se k základním hodnotám lásky k bližním."
Na závěr uvedla, že audience u papeže byla na jeho žádost bez roušek: "Pro jeho ochranu jsme však byli všichni otestováni."

Přijetí slovenské prezidentky ve Vatikánu bylo plánováno již na červen, avšak bylo odloženo kvůli proticovidovým opatřením. V polovině dubna Zuzana Čaputová telefonicky hovořila s papežem Františkem o současné pandemii a jejím dopadu na Slovensko i globalizovaný svět. Také při jejich dnešním osobním setkání patřila pandemie k hlavním tématům konverzace, kromě sociální spravedlnosti a ochrany životního prostředí.

Obě strany ocenily dobré vzájemné vztahy a vyslovily zájem na jejich posílení v oblasti výchovy a vzdělávání i role církve ve společnosti. Dále se mluvilo o regionální a mezinárodní problematice, včetně otázek bezpečnosti, migrace, multilaterálního úsilí o prevenci a řešení konfliktů, a to zejména se zřetelem k evropské přítomnosti a budoucnosti, sděliluje tiskové prohlášení Svatého stolce.

Zdroj: Vatican News a Facebook Zuzany Čaputové

Autor článku:TS ČBK