Papež František: Jídlo není soukromým vlastnictvím

28.03.2019

Na Svatopetrském náměstí se zrána sešlo asi 15 tisíc lidí, aby se účastnili pravidelné generální audience. Mezi nimi byla také početná pouť mladých z Litoměřické diecéze, v čele s biskupem Jan Baxantem. Generální audience byla zahájena čtením z Matoušova evangelia (Mt 14,15-19) o zázračném nasycení lidí rozmnožením chlebů Ježíšovýma rukama. Papež František pak navázal jedenáctou částí cyklu katechezí věnovaných výkladu modlitby Páně a zamýšlel se nad čtvrtou prosbou: chléb náš vezdejší dej nám dnes.

"Chléb, o který křesťan prosí v modlitbě, není "můj" - pozor, není "můj" - nýbrž "náš". Tak tomu chce Ježíš. Učí nás, abychom o něj prosili nejenom sami pro sebe, nýbrž pro všechny bratry světa. Pokud se neprosí tímto způsobem, přestává být Otčenáš křesťanskou modlitbou. Je-li Bůh naším Otcem, jak bychom před Něho mohli předstoupit, aniž bychom se brali za ruce? A pokud si chléb, který nám dává On, mezi sebou krademe, jak můžeme říkat, že jsme jeho děti? Tato prosba obsahuje empatii a solidaritu. Svým hladovění vnímám hlad zástupů a budu proto prosit Boha, dokud jejich žádost nebude vyslyšena. Takto vychovává Ježíš svoje společenství, svoji církev přednášet Bohu potřeby všech: "Všichni jsme tvoje děti, Otče, smiluj se nad námi!" Prospěje nám nyní pomyslet na hladové děti v Jemenu, Sýrii, Jižním Súdánu a mnoha zemích, kde chybí chléb. Pomysleme tedy na tyto děti a společně nahlas prosme: Otče, chléb náš vezdejší dej nám dnes."
PLNÉ ZNĚNÍ papežovy KATECHEZE je ZDE

Římský biskup pak připomněl každoroční postní iniciativu svojí diecéze:
"Jako každý rok, příští pátek a sobotu se setkáme na tradiční iniciativě "24 hodin pro Pána". V pátek v 17h ve vatikánské bazilice budu sloužit kajícnou liturgii. Bylo by vhodné, kdyby i naše kostely zůstaly k této příležitosti otevřeny déle, abychom si vyprošovali Boží milosrdenství a přijímali jej ve svátosti odpuštění."

Jakub Myšička   www.dltm.cz