Ministerstvo zemědělství ruší program na obnovu kapliček. Jurečka interpeluje ministra

29.09.2018

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, Agris.cz, red. / 25. září 2018 10:30

Ilustrační foto: kaple Panny Marie Sněžné na slavkovském bojišti
Autor: Wikipedia.org / Svoboda.m / Creative Commons

ČESKÁ REPUBLIKA - Ministerstvo zemědělství nepočítá s pokračováním dotačního programu na obnovu kapliček, cest nebo regionálních zemědělských muzeí, cituje agrární portál Agris.cz zprávu ČTK. Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce kvůli tomu interpelovat jak současného ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), tak premiéra Andreje Babiše (ANO). Program spouštěl Jurečka, každoročně v něm byly stovky milionů korun.

"Program Obnova a údržba kulturních a venkovských prvků je z rozhodnutí již předchozího ministra (Jiřího) Milka (za ANO) ukončen a v roce 2019 již nebude vypsán, dobíhat budou pouze platby na letos přijaté žádosti," sdělil ČTK Tampír. V letošním roce ještě ministerstvo schválilo žádosti za 129 milionů korun, které proplatí.

Ministerstvo kultury, pod které by program mohl teoreticky spadat, ČTK sdělilo, že speciální dotační program od ministerstva zemědělství přebírat nebude. "Ministerstvo kultury má svoje vlastní dotační finanční programy, z nichž se obnova kapliček, které jsou kulturními památkami, již dávno podporuje," řekla ČTK mluvčí resortu Simona Cigánková. Podle spolku Omnium je ale položka určena na všechny památky z rozpočtu ministerstva kultury již několik let stále stejná (cca 700 mil. Kč) navzdory růstu cen stavebních prací, zatímco prostředky na obnovu drobných památek v krajině z rozpočtu ministerstva zemědělství za poslední dva roky klesají a příští rok nebudou žádné. Celkový objem financí ze statního rozpočtu na památky tak má poklesnout o 43%. Ve srovnání s rokem 2017 se tak jedná o více jak půl miliardy korun.

Jurečka o tom chce s Tomanem mluvit. "Mají něco napsáno v programovém prohlášení vlády, kde o kultuře hovoří poměrně intenzivně, a tady prostě najednou dochází k zásadnímu obratu," domnívá se místopředseda KDU-ČSL. Podle něj by se mělo v rozpočtu ministerstva zemědělství najít alespoň 200 milionů korun na pokračování programu, například na pomoc regionálním zemědělským muzeím, na opravy polních cest nebo odpočinkových míst. " To všechno nyní hážou do koše," dodal Jurečka podle serveru Agris.cz.

Program byl podle něj pro regiony přínosný i tím, že šlo o malé projekty, které dělali místní truhláři nebo tesaři.