Generální sekretář ČBK: Mám strach o právní klima u nás

11.01.2019

V souvislosti s návrhem KSČM na zdanění finančních náhrad církvím a náboženským společnostem, který by se měl v závěrečném, třetím čtení, projednávat na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR již v týdnu od 22. ledna, přinášíme vyjádření generálního sekretáře ČBK.

Komunistický návrh novely zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi - pokud bude schválen - pouze odstraňuje ustanovení, že finanční náhrada nepodléhá zdanění. Jak by se toto mělo realizovat, nevíme a nikdo nám to ze strany předkladatelů nebo vládní koalice dosud nebyl ochoten a schopen jakkoli vysvětlit, a proto si to ani nedovedeme představit.

Nejedná se totiž o žádný nový příjem, který by podléhal daňovému přiznání, ale o splátku náhrady, která se z podstaty věci nedaní. Není tedy vůbec jasné, z čeho a jak by se daň měla platit. Muselo by jít o nějaké speciální zdanění, které by se však věcně blížilo spíše konfiskaci, protože by se jednalo o zabavení části financí, které církvím a náboženským společnostem již náleží v rámci majetkového vyrovnání podle zákona a ve smyslu uzavřených smluvních závazků.

Mnohem větší strach než o peníze mám ovšem o právní klima u nás, kdy se relativizují jistoty právního státu a na Ústavní soud se spoléhá ne jako na pojistku demokracie, ale jako na běžný prostředek řešení důsledků nezodpovědných politických rozhodnutí.

P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK