Biskupové Latinské Ameriky: Když trpí Amazonie, trpí celý svět

26.08.2019

Biskupové Latinské Ameriky a Karibiku (CELAM) vyjádřili svoje hluboké obavy v souvislosti s ničivými požáry, které v současné době devastují světové pralesy. K modlitbě za Amazonii, která hoří už více než dva týdny, vyzval včera před nedělní modlitbou Anděl Páně i papež František.Publikováno: 26. 8. 2019 15:00

Foto: bertknot / CC BY-SA 2.0

Požáry, které zuří na Aljašce, Sibiři, Grónsku, Kanárských ostrovech a "obzvláště v Amazonii", jsou vážné a nepředstavují pouze lokální pohromu, říkají biskupové z CELAM. Podle nich se jedná o tragédii, která má "planetární rozměry".

"Všichni máme obavy z rozsáhlých požárů, které zasáhly Amazonii. Modleme se, ať jsou se zapojením nás všech brzy zažehnány. Tyto zelené plíce jsou životně důležité pro naši planetu," řekl včera před modlitbou Anděl Páně papež František.

Mezi nadějí a smutkem

V prohlášení biskupů se píše, že tato "obrovská přírodní tragédie" ničící Amazonii vyvolala před nadcházející synodou plnou naděje "hluboký smutek".

"Jsme nablízku našim bratrům, kteří patří mezi původní obyvatele deštných pralesů," říkají biskupové. V prohlášení dále stojí, že se přidávají k volání po světové "solidaritě a reakci" na tuto závažnou tragédii.

Životně důležitá Amazonie

S odkazem na přípravný dokument k synodě se v prohlášení píše, že amazonský deštný prales představuje bohatství z hlediska biodiverzity a je "životně důležitý pro planetu". Podle biskupů byla tato "hluboká krize zaviněna dlouhodobým lidským vlivem, který upřednostňuje ´kulturu odpadu´ před péčí o životní prostředí".

Plíce světa

Biskupové vyzývají vlády zemí v oblasti Amazonie, OSN a celé mezinárodní společenství, aby pomohly "zachránit plíce světa".

V prohlášení citují papeže Františka a žádají, aby všichni lidé na zodpovědných pozicích byli "strážci stvoření, Božské tvůrčí myšlenky vepsané do přírody, strážci životního prostředí". Nesmí dovolit, aby "naši pouť doprovázela znamení destrukce a smrti", protože "když trpí Amazonie, trpí celý svět".

Autor článku:Tomáš Tetiva