Apoštolská exhortace Kristus žije vychází nyní v češtině

04.08.2019

V těchto dnech vychází v Karmelitánském nakladatelství posynodní apoštolská exhortace mládeži a celému Božímu lidu s názvem Christus vivit - Kristus žije. Českým překladem ji opatřil P. Jaroslav Brož.

Publikováno: 1. 8. 2019 17:00

"Drazí mladí přátelé..., nenechte se, prosím, kupovat. Nenechte se svádět, nenechte se zotročovat ideologiemi, které nás kolonizují, které nám tlučou do hlavy podivné ideje, abychom byli nakonec zotročení, závislí a promarnili svůj život. Vy nemáte cenu. To si musíte stále opakovat: nejsem v dražbě, nemám cenu. Jsem svobodný, jsem svobodný! Zamilujte se do této svobody, kterou nabízí Kristus. Pohleď na rozpjaté paže ukřižovaného Krista a dovol, ať tě stále znovu zachraňuje," píše papež František ve svém "dopise mladým". Připomíná jim základní pravdy víry a současně je povzbuzuje k růstu ve svatosti a horlivosti v osobním povolání.

Svatý otec se nechal inspirovat bohatými úvahami a rozhovory na synodě o mládeži, která se konala v říjnu loňského roku v Římě. Inspirativně, důkladně a mnohdy překvapivě pojednává o tématech, jako jsou domov, autorita, různé formy zneužívání, osobní růst, partnerské vztahy, stále větší propojenost i samota v digitálním prostředí, migrace, nezaměstnanost a mnohé další.

Exhortace je povzbuzením nejen pro věřící

"Apoštolská exhortace Christus vivit je z pohledu mladých adresována nejen těm, kteří jsou aktivními křesťany, ale i těm, kteří se vzdálili nebo se dosud se vzkříšeným Kristem nesetkali," uvedla Marie Jenišová, která se v červnu spolu s Ondřejem Elbelem zúčastnila XI. mezinárodního fóra mládeže v Římě.

Text papeže Františka mladé zaujal, neboť píše o aktuálních problémech, kterým mladí čelí, a nabízí světlo na konci tunelu. "Musíme udělat maximum pro to, aby se text k mladým lidem opravdu dostal. Přemýšlíme, jak využít sociální sítě nebo videa, aby se Christus vivit dostal i k těm, kteří běžně knihy nečtou," uvedl Ondřej Elbel a P. Jan Balík dodává: "Myslím, že bude vhodné, když si ji kněží o prázdninách prostudují a na podzim ji předají ve svých farnostech během homilií a nechají se jí ovlivnit ve svých pastoračních plánech."

P. Balík exhortaci shrnul do tří hesel:

• Povzbuzení mladých k aktivitě a k odpovědnosti za život.
  • Zdůraznění, že církev potřebuje slyšet hlas mladých.
  • Podtržení skutečnosti, že pro mladé lidi je nutné, aby rozvíjeli víru uprostřed společenství, ve kterém jsou zároveň aktivní.

Přestože Františkova exhortace nevyčerpává všechna témata pastorace mládeže, je hlubokým rozjímáním o daru mládí. Rozdělena je do devíti kapitol:

• Co říká Boží slovo o mladých lidech?
  • Ježíš Kristus je stále mladý
  • Jste Božím "TEĎ"
  • Velká zvěst pro všechny mladé lidi
  • Cesty mládí