Shořel dřevěný kostel v Gutech u Třince. Památka ze 16. století je zničena

03.08.2017

Vzácný dřevěný kostel Božího Těla v Gutech u Třince podlehl v noci z úterý 1. na středu 2. srpna ničivému požáru. Po úterní půlnoci u požáru zasahovalo deset jednotek hasičů. Významná historická památka byla prakticky zničena, hrubý předběžný odhad škody se pohybuje v řádech několika desítek milionů korun, historická škoda je nevyčíslitelná. Příčina vzniku požáru se vyšetřuje.

Počátky kostela spadají do poloviny 16. století, o čemž svědčí i letopočet 1563 na portálku v interiéru a zvon datovaný rokem 1565. V roce 1781 byla původně samostatně stojící masivní zvonice spojena s kostelní lodí. Až do roku 1882 sloužil hřbitov u kostela k pohřbům katolíků i evangelíků. Z nejstaršího období se v interiéru zachoval fragment oltáře, umístěný na zpovědnici. Výmalba i české nápisy na kruchtě představují vzácný doklad chrámové dekorace z období třicetileté války. Památkami na rekatolizaci Těšínska jsou dřevěné desky s vyobrazením Panny Marie a sv. Jana Evangelisty umístěné ve vítězném oblouku kostela.

Zdroj: Pavel Siuda, tiskový mluvčí Biskupství ostravsko-opavského